Drewno na dobre akcesoria

Drewno na dobre akcesoria

Budownictwo drewniane, kiedyś pospolite na wsi ze względu na niskie koszty i dostępność materiału, praktycznie nie istnieje, poza Podhalem, we obecnej formie.

Pozostało w skansenach, na letniskowych dziatkach, pielęgnowane tam przez mieszczuchów, tęskniących za idyllą prostego życia, jakiej uosobieniem jest toporna wiejska chałupa, gdzie dodatki meblowe i łazienkowe mają swoje szczytne miejsce, otoczona białą mgłą kwitnącego sadu. Jednak większość tych kiedyś pięknych domów chyli się ku ziemi, jakby obezwładniona sąsiedztwem nowo zbudowanych, rozpierających się na działce budynków w miejskim stylu.

O ile dla zmęczonych cywilizacją mieszkańców miast tradycyjny drewniany wiejski dom stał się namiastką spokoju, symbolem zdrowego życia blisko natury, o tyle dla pozbawionych do tej pory podstawowych wygód mieszkańców wsi, pozostał synonimem zacofania i biedy bez wygód, nie mówiąc już o dodatkowych atrybutach jakimi mogą być dodatki meblowe i łazienkowe. To od niej umykali bogacący się w latach siedemdziesiątych rolnicy do budynków negujących tradycję lokalnej architektury, za to przypominających miejskie bloki - sześcianów o płaskich dachach, kaleczących pejzaż agresywną, obcą formą, w których dodatki meblowe i łazienkowe przypinały czasu komuny.

Wstecz
Copyright Reserved - Arbol